Opis
Część podstawowa intensywnego zimowego kursu turystyki wysokogórskiej to szkolenie dla tych, którzy chodzą już trochę po górach, jednak do tej pory wędrowali głównie latem, ewentualnie zimą po bezpiecznych szlakach od schroniska do schroniska. Nadchodzi taki dzień, że to przestaje człowiekowi wystarczać i zaczyna się chcieć czegoś więcej. Nauczyć się chodzić w rakach, posługiwać czekanem czy innym sprzętem alpinistycznym, opanować podstawy wiedzy o lawinach, wiedzieć jak zaplanować trasę i ją wyznaczyć, jak reagować w sytuacjach awaryjnych czy urządzić biwak. Zdobycie na kursie tych umiejętności otworzy przed Wami nowy świat: świat zimowych wycieczek po Tatrach. Da Wam także podstawy do rozpoczęcia przygody z górami o charakterze alpejskim, gdzie zimowe warunki panują także latem.
Czas
Start
Miejsce
Cena
Koniec
Poziom
Punkt spotkania
Noclegi
Grupa
Dlaczego z nami
- Tylko u nas jeden instruktor szkoli cztery osoby, a nie jak w innych szkołach sześć. Dzięki temu nie marnujesz podczas kursu czasu na bezczynne czekanie i marznięcie.
- Taka formuła szkolenia umożliwia szybsze opanowanie wszystkich zagadnień, zarówno w aspekcie teoretycznym jak i praktycznym. Instruktor ma możliwość indywidualnej pracy z każdym z kursantów, a Ty masz pewność, że każdą umiejętność uda Ci się należycie przećwiczyć.
- Nasze szkolenie trwa trzy dni – od piątkowego popołudnia do niedzielnego wieczoru. Są to dni bardzo intensywne, wypełnione od świtu do nocy ćwiczeniami w terenie oraz zajęciami w schronisku. Żadna chwila nie jest zmarnowana. Dlatego nasz kurs to idealna propozycja dla osób ceniących swój czas i nastawionych na maksymalnie efektywną naukę.
- Kursy turystyki wysokogórskiej prowadzimy w Tatrach Słowackich w jednym w jednym z najpiękniejszych i najbardziej spektakularnych widokowo miejsc, Dolinie Kieżmarskiej, zaledwie ok. 20 km od przejścia w Jurgowie. Turystów jest tam zdecydowanie mniej niż po polskiej stronie. Naszą bazą jest słynące z pysznego jedzenia schronisko Chata Pri Zelenom Plese. Leży ono na wysokości ok. 1600 m n.p.m. Warunki zimowe panują tam od grudnia do maja, nawet gdy na nizinach zima jest słaba, tutaj nigdy nie ma problemów z pokrywą śnieżną. Miejsca szkoleniowe są bardzo blisko schroniska, dzięki czemu nie tracimy czasu na podejścia, a w razie przemarznięcia można szybko i bezpiecznie schronić się w Chacie.
- Istnieje możliwość dojazdu na kurs z instruktorami.
Nauczymy Cię
- Planować zimowe wyjścia w góry i odpowiednio się do nich przygotowywać
- Rozpoznawać główne zagrożenia w górach i im zapobiegać
- Posługiwać się podstawowym sprzętem alpinistycznym jak raki, czekan, uprząż, lina czy karabinki oraz ABC lawinowe
- Bezpiecznie poruszać się w terenie górskim
- Wyhamowywać upadki za pomocą czekana
- Wiązać podstawowe węzły
- Budować stanowiska asekuracyjne w śniegu
- Stosować podstawowe techniki asekuracji w terenie turystycznym
- Stosować podstawy profilaktyki lawinowej
- Przeprowadzić podstawowe działania ratunkowe w sytuacji zejścia lawiny
- Budować awaryjne schronienie w jamie śnieżnej
Zajęcia odbywają się w formie ćwiczeń w terenie, wykładów i zajęć praktycznych w schronisku oraz wycieczki w teren górski.
Cena szkolenia zawiera
- uczestnictwo w kursie
- ubezpieczenie KL i NNW
- możliwość bezpłatnego wypożyczenia sprzętu alpinistycznego i lawinowego
Cena szkolenia nie zawiera
- kosztów noclegów i wyżywienia
- kosztów dojazdu
Program szczegółowy
Nocleg i wyżywienie
Nocujemy w schronisku Chata Pri Zelenom Plese w Dolinie Kieżmarskiej (ewentualnie w razie utrudnień uniemożliwiających realizację szkolenia tam, w jednym z innych schronisk wysokogórskich w Tatrach Słowackich).
Noclegi możliwe są w dwóch kategoriach (w miarę dostępności miejsc):
– materac (konieczny śpiwór własny) – 10 EUR/noc + 1,50EUR jednorazowa opłata klimatyczna
– łóżko z pościelą – 20 EUR/noc + 1,50EUR opłata klimatyczna + 2EUR jednorazowo za pościel
Do każdego noclegu obowiązkowe jest śniadanie (bogaty szwedzki stół) w cenie 7 EUR/posiłek.
Możliwe – i zalecane – jest również zamówienie obfitych i smacznych obiadokolacji w cenie 10 EUR/posiłek. Są one dostępne w opcjach wegetariańskiej i mięsnej, a także innych (np. wegańska, bezglutenowa, bez laktozy, różne opcje dla alergików) pod warunkiem wcześniejszego zamówienia.
Od roku 2020 obiadokolacje dostępne są także w porcjach połówkowych w cenie 6 EUR.
Obiadokolacje należy zamówić z wyprzedzeniem, deklarując od razu wybór danej opcji.
W wyjątkowych sytuacjach w razie braku możliwości zorganizowania szkolenia w Dolinie Kieżmarskiej może ono być zorganizowane w innym miejscu w Tatrach.